AstekHPC

Linux

لینوکس چیست؟

 

درست مانند ویندوز xp، ویندوز 7، ویندوز 8 و مک OS X، لینوکس یک سیستم عامل است. یک سیستم عامل نرم افزاری است که تمام منابع سخت افزاری مرتبط با دسک تاپ یا لپ تاپ شما را مدیریت می کند. به بیان ساده - سیستم عامل ارتباطات بین نرم افزار و سخت افزار شما را مدیریت می کند. بدون سیستم عامل (اغلب با عنوان "OS" نامیده می شود)، نرم افزار کار نمی کند.

سیستم عامل شامل تعدادی از بخش ها است :

Bootloader : نرم افزاری است که فرایند بوت شدن کامپیوتر شما را مدیریت می کند.

kernel : این یک بخش از کل است که در واقع «Linux» نامیده است. کرنل[1] هسته اصلی سیستم است و CPU، حافظه و دستگاه های جانبی را مدیریت می کند. هسته "پایین ترین[2]" سطح سیستم عامل است.

Daemons : اینها خدمات پس زمینه (چاپ، صدا، زمان بندی، و غیره) هستند که یا در طول بوت و یا پس از ورود به دسکتاپ راه اندازی می شوند.

Shell : شما احتمالا نام خط فرمان لینوکس را شنیده اید. این پوسته - یک روند دستورات است که به شما امکان کنترل کامپیوتر را از طریق دستورات تایپ شده داخل یک رابط متنی میدهد. اینطور نیست که با وجود دستکتاپ مدرن لینوکس ، دیگر نیازی به خط فرمان نباشد.

Graphical Server : زیر سیستمی است که گرافیک را بر روی مانیتور شما نمایش می دهد. این معمولا به عنوان X سرور یا فقط "" X  نامیده می شود.

Desktop Environment : این قطعه ای از پازل است که کاربران با آن ارتباط برقرار می کنند. محیط های رومیزی زیادی برای انتخاب (Unity ، GNOME ، Cinnamon ، Enlightenment ، KDE، XFCE و غیره) وجود دارد. هر محیط رومیزی شامل برنامه های داخلی (مانند مدیران فایل، ابزارهای پیکربندی، مرورگرهای وب، بازی ها و غیره) است.

Applications : محیط های دسکتاپ مجموعه ای کامل از برنامه ها را ارائه نمی دهند. همانند ویندوز و مک، لینوکس هزاران هزار عناوین نرم افزاری با کیفیت را ارائه می دهد که می توانند به آسانی پیدا شوند و نصب شوند. بیشتر توزیع های مدرن لینوکس (بیشتر در این لحظه) شامل ابزارهایی مانند App Store می شوند که نصب و راه اندازی برنامه را متمرکز و ساده می کنند. به عنوان مثال: اوبونتو لینوکس دارای مرکز نرم افزاری اوبونتو است  که به شما امکان می دهد تا به سرعت در بین هزاران برنامه جستجو کنید و آنها را از یک مکان متمرکز نصب کنید.

 
 
 

مرکز نرم افزار اوبونتو یک فروشگاه نرم افزار لینوکس است که حامل هزاران برنامه رایگان و تجاری برای لینوکس است.

 

 توزیع‌های لینوکس :

لینوکس همیشه یکی از اجزاء یک توزیع لینوکس است. توزیع‌های لینوکس توسط افراد، گروه‌های نه چندان متشکل و سازمان‌های حرفه‌ای گوناگون ایجاد می‌شوند. این توزیع‌ها شامل تعدادی نرم‌افزار سیستم و برنامه‌های کاربردی به همراه روالی مشخص برای نصب آن‌ها بر رایانه هستند. توزیع‌ها به طور معمول برای منظورهای مختلفی از جمله محلی‌سازی، پشتیبانی از یک معماری خاص، کاربردهای بی‌درنگ (real-time applications) و سامانه‌های توکار (embedded systems) به وجود می‌آیند و برخی از آن‌ها آگاهانه تنها از نرم‌افزارهای آزاد استفاده می‌کنند.

یک توزیع همه منظورهٔ معمولی شامل هسته لینوکس، کتاب‌خانه‌ها و ابزارهای گنو، پوسته‌های خط فرمان و انبوه بی‌شماری از نرم‌افزارهای کاربردی از مجموعه‌های اداری و سیستم پنجره‌ای اِکسگرفته تا مفسرها، ویرایشگرهای متن و ابزارهای علمی است. 

محبوب ترین توزیع های لینوکس عبارتند از:

 • Ubuntu Linux
 • Linux Mint
 • Arch Linux
 • Deepin
 • Fedora
 • Debian
 • openSUSE

توزیع های لینوکسی مخصوص سرور :

 • Red Hat Enterprise Linux
 • Ubuntu Server
 • CentOS
 • SUSE Enterprise Linux

[1] - kernel

[2] - lowest

 --------------------------------

مرجع : www.linux.com

Login
HPCLab Media

Site encyclopedia section

In this section, you will find articles and information you need.

Paper Categories
نرم افزار پایش کلاسترهای محاسباتی

این نرم افزار میزان استفاده از منابع محاسباتی و همچنین کار های در حال اجرا روی کلاستر را پایش میکند. به منظور نصب نسخه موبایل استک ابتدا JuiceSSH نصب شود.

Download More

PuTTY

PuTTY is a free and open-source terminal emulator, serial console and network file transfer application. It supports several network protocols, including SCP, SSH, Telnet, rlogin, and raw socket connection. It can also connect to a serial port.

Download More

Winscp

WinSCP is a free and open-source SFTP, FTP, WebDAV and SCP client for Microsoft Windows. Its main function is secure file transfer between a local and a remote computer.

Download More

VNC Viewer

VNC offers a deceptively simple service it allows you to view and control a remote system as though seated next to it, wherever you are.

Download More

NEWS

ابر رایانه واتسون جان زن مبتلا به سرطان را نجات داد

ابر رایانه واتسون (Watson) که محصولی از کمپانی IBM است، دقیق‌ترین تعریفی است که از قدرت هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی می‌توانیم داشته باشیم. این کامپیوتر غول‌آسا بعد از برنده شدن در مسابقات تلویزیونی و پخت غذاهای عجیب و غریب، حالا توانسته است مهمترین کار تمام دوران خود را انجام دهد: نجات جان یک انسان!   ...

چین قدرتمندترین ابر کامپیوتر جهان را ساخت

یکی از نتایج توسعه تکنولوژی تولید کامپیوترهای بسیار قدرتمندی موسوم به سوپر کامپیوترها است که همواره نقشی حیاتی در پیشرفت علمی بشر داشته‌اند. امسال شاهد تولید بزرگ‌ترین سوپر کامپیوتر حال حاضر جهان توسط یک شرکت چینی با TaihuLight نام هستیم که توانسته با اختلافی بسیار زیاد از رقبا جایگاه نخست کنفرانس بین المللی ابرکامپیوترهای امسال را کسب کند.   ...

فوجيتسو و فروش يک ابر کامپيوتر 20 ترافلاپي به کانن

دیروز فوجیتسو اعلام کرد که یک دستگاه ابر کامپیوتر تجاری PRIMEHPC FX10 را به شرکت کانن فروخته است. فوجیتسو از معرفی رسمی این سری از سوپرکامپیوترها در سال 2011، چند عدد از آن‌ها را به اهالی صنعت فناوری فروخته است.   ...

درباره ما

بنیاد توسعه کاربردها رایانش سریع و ابری(High performance and Cloud Computing Development Foundation) به منظور طراحی، ساخت و گسترش کاربردهای رایانش سریع در علوم مختلف توسط جمعی از اساتید دانشگاه پیام نور استان یزد پایه گذاری شده است. این بنیاد به دنبال ایجاد بستری با ظرفیت محاسباتی و ذخیره سازی بالا مبتنی بر CPU و GPU می باشد تا بتواند از آن طریق سرویسهای متعددی را به متقاضیان آن ارائه نماید. خدمات این شرکت در حوزه های زیر ارائه می گردد :

 • رایانش سریع و ابری (HPC & Cloud Computing)
 • کلان داده و پردازش داده های حجیم (Big Data Analysis)
 • طراحی و پیاده سازی کلاسترهای محاسباتی مبتنی بر Linux
 • طراحی و اجرای پروژه های انبار داده Data Warehouse
 • مجازی سازی و اجرای شبکه های مبتنی بر نرم افزار (Software Defined Network)