AstekHPC

myNewsArticle

AMD در سال ۲۰۱۸ از لیتوگرافی ۱۲ نانومتری استفاده می‌کند

 سرپرست بخش فناوری AMD‌ اخیرا در کنفرانس گلوبال فاندریز از مهاجرت به لیتوگرافی ۱۲ نانومتری در سال ۲۰۱۸ خبر داد.

 

کنفرانس اخیر گلوبال فاندریز اخبار مهمی برای دوستداران برند AMD‌ به همراه داشت. مارک پیپرمستر، مدیر بخش فناوری AMD‌، در این کنفرانس از مهاجرت تولید پردازنده‌های رایزن و وگا از لیتوگرافی فعلی ۱۴ نانومتری فین‌فت به نمونه‌ی ۱۲ نانومتری LP خبر داد. مسئولین گلوبال فاندریز نیز در این کنفرانس از عملیاتی شدن پروسه‌ی ۱۲ نانومتری LP از ابتدای سال ۲۰۱۸ خبر دادند.

نشریه‌ی tom's hardware با پرس‌و جو از مسئولین AMD اعلام کردند که تمامی پردازنده‌های رایزن و وگا همگی در سال آینده از این فرآیند تولید بهره خواهند برد. البته هنوز مشخص نیست آیا نسل جدید پردازنده‌های Zen از این معماری بهره خواند برد یا AMD نمونه‌ی بهینه‌شده‌ی آن را با نام +Zen بر مبنای این لیتوگرافی تولید خواهد کرد. پیش از این غول دنیای تراشه‌ها از استفاده از لیتوگرافی ۷ نانومتری برای تولید Zen 2 خبر داده بود. 

اخیرا طبق اطلاعات فاش شده از AMD، عرضه‌ی نسل دوم پردازنده‌های سری Zen در سال ۲۰۱۹ برنامه‌ریزی شده است. این در حالی است که اینتل نیز برای تولید پردازنده‌های خود برمبنای فرآیند ۱۰ نانومتری، سرمایه‌گذاری زیادی کرده و خبر از عرضه‌ی آن در سال ۲۰۱۸ داده است. بدین ترتیب پیش‌بینی می‌شود در وهله‌ی اول، پردازنده‌های رایزن ۱۲ نانومتری در برابر انواع ۱۰ نانومتری اینتل قرار خواند گرفت و سپس در ادامه نسل دوم Zen با لیتوگرافی ۷ نانومتری به رقابت با پردازنده‌های ۱۰ نانومتری اینتل بپردازد. حرکت AMD به لیتوگرافی ۱۲ نانومتری قدم مهمی در ادامه‌ی رقابت این شرکت با پردازنده‌های جدید کافی‌ لیک اینتل خواهد بود که بهبود‌های زیادی تجربه کرده‌اند.

 اینتل مدت زیادی است که در فرآیند تولید، جلوتر از رقبای خود است. اما با برنامه‌ی جدید AMD و گلوبال فاندریز، در آینده‌ی نزدیک شاهد رقابت نزدیک‌تری خواهیم بود. شرکت‌های جدید تولید تراشه اعم از سامسونگ، TSMC و گلوبال فاندریز، با سرمایه‌گذاری زیاد در حال کاهش فاصله‌ی خود با بزرگ‌ترین تولید‌کننده‌ی تراشه در جهان هستند. 

در طرف دیگر، انویدیا در حال حاضر از معماری ۱۲ نانومتری فین‌فت TSMC برای تولید تراشه‌های گرافیکی خود بهره می‌برد. در صورت تولید پردازند‌ه‌های وگا با لیتوگرافی ۱۲ نانومتری گلوبال فاندریز، شاهد رقابت جذاب‌تری در عرصه‌ی پردازنده‌های گرافیکی خواهیم بود. 

Login
HPCLab Media

Site encyclopedia section

In this section, you will find articles and information you need.

Paper Categories
نرم افزار پایش کلاسترهای محاسباتی

این نرم افزار میزان استفاده از منابع محاسباتی و همچنین کار های در حال اجرا روی کلاستر را پایش میکند. به منظور نصب نسخه موبایل استک ابتدا JuiceSSH نصب شود.

Download More

PuTTY

PuTTY is a free and open-source terminal emulator, serial console and network file transfer application. It supports several network protocols, including SCP, SSH, Telnet, rlogin, and raw socket connection. It can also connect to a serial port.

Download More

Winscp

WinSCP is a free and open-source SFTP, FTP, WebDAV and SCP client for Microsoft Windows. Its main function is secure file transfer between a local and a remote computer.

Download More

VNC Viewer

VNC offers a deceptively simple service it allows you to view and control a remote system as though seated next to it, wherever you are.

Download More

NEWS

ابر رایانه واتسون جان زن مبتلا به سرطان را نجات داد

ابر رایانه واتسون (Watson) که محصولی از کمپانی IBM است، دقیق‌ترین تعریفی است که از قدرت هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی می‌توانیم داشته باشیم. این کامپیوتر غول‌آسا بعد از برنده شدن در مسابقات تلویزیونی و پخت غذاهای عجیب و غریب، حالا توانسته است مهمترین کار تمام دوران خود را انجام دهد: نجات جان یک انسان!   ...

چین قدرتمندترین ابر کامپیوتر جهان را ساخت

یکی از نتایج توسعه تکنولوژی تولید کامپیوترهای بسیار قدرتمندی موسوم به سوپر کامپیوترها است که همواره نقشی حیاتی در پیشرفت علمی بشر داشته‌اند. امسال شاهد تولید بزرگ‌ترین سوپر کامپیوتر حال حاضر جهان توسط یک شرکت چینی با TaihuLight نام هستیم که توانسته با اختلافی بسیار زیاد از رقبا جایگاه نخست کنفرانس بین المللی ابرکامپیوترهای امسال را کسب کند.   ...

فوجيتسو و فروش يک ابر کامپيوتر 20 ترافلاپي به کانن

دیروز فوجیتسو اعلام کرد که یک دستگاه ابر کامپیوتر تجاری PRIMEHPC FX10 را به شرکت کانن فروخته است. فوجیتسو از معرفی رسمی این سری از سوپرکامپیوترها در سال 2011، چند عدد از آن‌ها را به اهالی صنعت فناوری فروخته است.   ...

درباره ما

بنیاد توسعه کاربردها رایانش سریع و ابری(High performance and Cloud Computing Development Foundation) به منظور طراحی، ساخت و گسترش کاربردهای رایانش سریع در علوم مختلف توسط جمعی از اساتید دانشگاه پیام نور استان یزد پایه گذاری شده است. این بنیاد به دنبال ایجاد بستری با ظرفیت محاسباتی و ذخیره سازی بالا مبتنی بر CPU و GPU می باشد تا بتواند از آن طریق سرویسهای متعددی را به متقاضیان آن ارائه نماید. خدمات این شرکت در حوزه های زیر ارائه می گردد :

  • رایانش سریع و ابری (HPC & Cloud Computing)
  • کلان داده و پردازش داده های حجیم (Big Data Analysis)
  • طراحی و پیاده سازی کلاسترهای محاسباتی مبتنی بر Linux
  • طراحی و اجرای پروژه های انبار داده Data Warehouse
  • مجازی سازی و اجرای شبکه های مبتنی بر نرم افزار (Software Defined Network)