AstekHPC

myNewsArticle

شایعات منتشر شده خبر از استفاده‌ اینتل از پردازنده‌های یکپارچه‌ی گرافیکی AMD می‌دهند

اطلاعات فاش شده‌‌ی اخیر، مجددا بر شایعات همکاری اینتل و AMD‌ دامن زده‌اند. یکی از تکراری و البته‌ جذاب‌ترین شایعات سال‌های گذشته، همکاری AMD‌ و اینتل در توسعه‌ی پردازنده‌ بوده است. 

 

 

طبق این شایعات، اینتل حق استفاده از پردازنده‌های گرافیکی یکپارچه‌ی AMD را در پردازنده‌های خود خریداری کرده و در آینده از آن‌ها بهره خواهد برد. با این حال مسئولان اینتل همواره این دسته از اخبار را تکذیب کرده و بر توسعه‌ی پردازنده‌ی گرافیکی خود تاکید داشته‌اند. البته این اظهارنظرهای رسمی منجر به توقف انتشار این دسته شایعه و گزارش‌ها نشدند.

به تازگی اسلایدی منتشر شده که نشان از همکاری اینتل و ای‌ام‌دی روی پردازنده‌‌ای کم‌مصرف و مخصوص لپ‌تاپ‌ها دارد. واحد پردازشی گرافیکی وگا AMD در این پردازنده به کار رفته است که در جهت شایعات پیشین و استفاده‌ی اینتل از پردازنده‌های گرافیکی AMD‌ است. طی سال‌های گذشته اینتل تلاش زیادی برای بهبود و توسعه‌ی واحد‌های پردازش گرافیکی خود به کار برده است که با وجود بهبود محسوس، هیچ‌گاه در سطح برابری با نمونه‌های طراحی شده‌ی AMD نبودند. سری آیریس پرو را قدرتمند‌ترین واحد‌های گرافیکی به کار رفته در پردازنده‌های اینتل هستند و نمونه‌های HD 620 و HD 630 نیز برای کاربری‌های عادی طراحی شده‌اند. با این حال پردازنده‌های مذکور هیچ تغییری در سی‌پی‌یو‌های نسل هشتم اینتل (موسوم به کافی‌لیک) نداشتند و تنها به UHD 620 و UHD 630 تغییر نام داده‌اند. در صورتی که اینتل به استفاده از نمونه‌های یکپارچه‌ی ای‌ام‌دی روی بیاورد، تمامی مشکلات خود در این بخش را پشت سر خواهد گذاشت.

روابط عمومی اینتل طبق روال همیشگی، این دسته از شایعات را قویا تکذیب کرده است. البته این احتمال وجود دارد که اینتل حق استفاده از معماری وگا را نخریده باشد و واحد‌های پردازشی AMD به صورت ماژول در پردازنده‌های اینتل به کار روند؛ اینتل پیش‌تر قدم‌هایی برای طراحی ماژولار پردازنده‌های خود برداشته بود. همچنین شاید اینتل براساس تفاهم‌نامه‌ای، در حال حاضر قادر به ارایه‌ی اطلاعات صحیح نباشد.

لازم به ذکر است که در حال حاضر صحت این اطلاعات تایید نشده و در حد شایعه باقی است. اینتل طی سال‌های گذشته تلاش زیادی برای بهبود واحد‌های پردازشی اختصاصی خود کرده است و عدم استفاده و کنار گذاشتن آن‌ها در این مقطع کمی دور از ذهن است. واحد‌های گرافیکی AMD نیز یکی از نقاط قوت آن‌ها در برابر رقیب قدرتمند خود است و اعطای حق استفاده‌ی آن‌ها به اینتل منجر از بین رفتن این برتری می‌شود. 

باید منتظر ماند و سرانجام رقابت و شاید همکاری AMD و اینتل را مشاهده کرد. جایی که با حضور پردازنده‌های دسکتاپ رایزن و ریون‌ریج لپ‌تاپ‌ها (در سه ماهه‌ی ابتدایی ۲۰۱۸) در برابر پردازنده‌های نسل هشتم اینتل، رقابت این حوزه به اوج خود خواهد رسید.

نظر شما در رابطه با همکاری اینتل و AMD چیست؟ آیا در آینده شاهد این رخداد خواهیم بود؟

-----------------------------

منبع : www.zoomit.ir

Login
HPCLab Media

Site encyclopedia section

In this section, you will find articles and information you need.

Paper Categories
نرم افزار پایش کلاسترهای محاسباتی

این نرم افزار میزان استفاده از منابع محاسباتی و همچنین کار های در حال اجرا روی کلاستر را پایش میکند. به منظور نصب نسخه موبایل استک ابتدا JuiceSSH نصب شود.

Download More

PuTTY

PuTTY is a free and open-source terminal emulator, serial console and network file transfer application. It supports several network protocols, including SCP, SSH, Telnet, rlogin, and raw socket connection. It can also connect to a serial port.

Download More

Winscp

WinSCP is a free and open-source SFTP, FTP, WebDAV and SCP client for Microsoft Windows. Its main function is secure file transfer between a local and a remote computer.

Download More

VNC Viewer

VNC offers a deceptively simple service it allows you to view and control a remote system as though seated next to it, wherever you are.

Download More

NEWS

ابر رایانه واتسون جان زن مبتلا به سرطان را نجات داد

ابر رایانه واتسون (Watson) که محصولی از کمپانی IBM است، دقیق‌ترین تعریفی است که از قدرت هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی می‌توانیم داشته باشیم. این کامپیوتر غول‌آسا بعد از برنده شدن در مسابقات تلویزیونی و پخت غذاهای عجیب و غریب، حالا توانسته است مهمترین کار تمام دوران خود را انجام دهد: نجات جان یک انسان!   ...

چین قدرتمندترین ابر کامپیوتر جهان را ساخت

یکی از نتایج توسعه تکنولوژی تولید کامپیوترهای بسیار قدرتمندی موسوم به سوپر کامپیوترها است که همواره نقشی حیاتی در پیشرفت علمی بشر داشته‌اند. امسال شاهد تولید بزرگ‌ترین سوپر کامپیوتر حال حاضر جهان توسط یک شرکت چینی با TaihuLight نام هستیم که توانسته با اختلافی بسیار زیاد از رقبا جایگاه نخست کنفرانس بین المللی ابرکامپیوترهای امسال را کسب کند.   ...

فوجيتسو و فروش يک ابر کامپيوتر 20 ترافلاپي به کانن

دیروز فوجیتسو اعلام کرد که یک دستگاه ابر کامپیوتر تجاری PRIMEHPC FX10 را به شرکت کانن فروخته است. فوجیتسو از معرفی رسمی این سری از سوپرکامپیوترها در سال 2011، چند عدد از آن‌ها را به اهالی صنعت فناوری فروخته است.   ...

درباره ما

بنیاد توسعه کاربردها رایانش سریع و ابری(High performance and Cloud Computing Development Foundation) به منظور طراحی، ساخت و گسترش کاربردهای رایانش سریع در علوم مختلف توسط جمعی از اساتید دانشگاه پیام نور استان یزد پایه گذاری شده است. این بنیاد به دنبال ایجاد بستری با ظرفیت محاسباتی و ذخیره سازی بالا مبتنی بر CPU و GPU می باشد تا بتواند از آن طریق سرویسهای متعددی را به متقاضیان آن ارائه نماید. خدمات این شرکت در حوزه های زیر ارائه می گردد :

  • رایانش سریع و ابری (HPC & Cloud Computing)
  • کلان داده و پردازش داده های حجیم (Big Data Analysis)
  • طراحی و پیاده سازی کلاسترهای محاسباتی مبتنی بر Linux
  • طراحی و اجرای پروژه های انبار داده Data Warehouse
  • مجازی سازی و اجرای شبکه های مبتنی بر نرم افزار (Software Defined Network)